Thermowell (ترموول)
ترموول برای محافظت از سنسور و یا گیج دما در مقابل خورندگی، فشار بالا و محیط های خشن صنعتی به کار می رود .

ترموول در واقع یک غلاف اضافی است که برای حفاظت از سنسور دما در محل‌هایی که امکان خورندگی و آسیب دیدن سنسور وجود داشته باشد، استفاده می‌شود.
سنسور دما که می‌تواند ترمومتر، ترموکوپل و یا RTD باشد، داخل این غلاف اضافی قرار می‌گیرد و به صورت پیچی بسته و در جای خود محکم می‌شود. اتصال حسگر دما به ترموول همیشه به صورت پیچی است.سیال عبوری، حرارت را به بدنه ترموول منتقل می‌کند. ترموول هم این حرارت را به سنسور دما منتقل می‌نماید. در صورتی که آسیبی به سنسور برسد، به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد. البته وجود دیواره ترموول باعث می‌شود که سنسور تغییرات دمای جریان را با کمی تاخیر حس نماید.

ترموول را بنا به نیاز به شکلهای گوناگونی طراحی می کنند . برای مثال به صورت کونیک یا شیب دار و استریت و یا مستقیم و یا پله ای که هر کدام زمان پاسخ و یا آشفتگی در فلو و یا … متناسب با شکل خود را خواهد داشت . در مواقعی که فشار سیال و یا مخزن زیاد باشد نیز بایستی ترموول مناسب با فشار طراحی گردد و یا موردی که مواد به صورت اسیدی یا خورنده باشند حتما باید ترموکوپل را با محافظت ترموول و جنس مناسب برای آن خوردگی طراحی کرد . پس دلیل اصلی استفاده از ترموول بالا بردن طول عمر سنسور دمائی و همچنین امکان تعمیر و نگهداری ساده تر برای ترموکوپل و ديگر تجهيرات اندازه گيری دما است برای مثال در یک تانک روغن در صورتی که خود ترموکوپل مستقیما در مخزن استفاده گردد در موقع خرابی باز کردن و تعمیر ترموکوپل مشکل ساز خواهد بود ولی با وجود ترموول این کار به سادگی و بدون نیاز به بستن بوشن و آب بندی مجدد روزنه نصب ترموکوپل انجام می گردد .نصب ترموول باعث افزایش عمر سنسور دما می شود که در نهایت باعث کاهش هزینه های یک سیستم می شود.

از نظر شکل به سه دسته تقسیم می شوند.
Stepped (پله ای):با توجه به اینکه نوع پله ای دارای ثابت زمانی کمتری نسبت به دو نوع دیگر است، در مواقعی که نیاز به پاسخ سریع داشته باشیم مورد استفاده قرار می گیرد.(مثل رزوه ای روپیچ در تصویر بالا)
Straight (صاف): (مثل فلنچی در تصویر بالا)
Tapered (قیفی شکل) يا مخروطی:نوع مخروطی با توجه به ساختار خود دارای فرکانس تشدید بالاتری نسبت به نوع مستقیم با ابعاد مشابه است.بنابراین در مواقعی که سرعت سیال عبوری از لوله زیاد باشد، انتخاب مناسبی است.پیشنهاد می شود برای سرعت های بیش از ۵ M/S در سیالات مایع و ۱۵ M/S در سیالات گاز از ترموول مخروطی استفاده شود.استاندارد IPS-C-IN-120 هم بر لزوم استفاده از نوع مخروطی برای مواقعی که سرعت سیال بیش از ۲۱ M/S است تأکید دارد.در سرعت های پایین تر هم در صورتی که ترموول مستقیم تحلیل تنش را پاس نکند، استفاده از نوع مخروطی می تواند راهکاری برای پاس کردن تحلیل تنش باشد.( مثل رزوه ای توپیچ در تصویر بالا)

جنس ترموول
موادی که بطور معمول در ساخت Thermowell بکار می رود عبارت است از : رده های مختلف از استنلس استیل، کروم – مولیبدم استیل، سیلیکون برنز، مونل، تیتانیوم و … می باشد. استاندارد ASME-PTC 19.3 براي اطمينان از دوام ترموولها در شرايط سخت فرآيندهاي پيچيده شيميايی، ارائه شده است.

روش نصب يا اتصال ترموول:
ترموول ها به ۳ طریق به بدنه ی مخزن متصل میشوند:
۱- رزوه ای: در مواردی که فشار خیلی بالایی نداشته باشیم از این نوع اتصال استفاده می شود.
۲- فلنجی: در فشارهای بالا از این نوع اتصال استفاده می شود. جنس این اتصال معمولا فولادی بوده و در مواد خورنده استقامت بالایی دارد.
۳- اتصال جوشی: در این حالت ترموول به دیواره مخزن جوش می شود این در حالتی است که فشارسیستم بسیار بالا باشد و حتی استفاده از اتصال فلنجی نیز پاسخگو نباشد.

تفاوت ترموول با غلاف
شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که پس فرق غلاف با ترموول چیست و آیا وقتی غلاف داریم اصلا احتیاجی به غلاف دوم وجود دارد ؟
این سوالی منطقی است. دلیل استفاده از هردو مشترک بوده و هدف محافظت از سنسور است ولی تفاوت در میزان محافظت است. ترموول، میزان محافظت به مراتب بالاتری نسبت به غلاف دارد. ترموول در واقع از غلاف نیز محافظت می کند. غلاف های ترموکوپل یا سنسورهای RTD در بسیاری از شرایط دچار خرابی می شوند. مثلا دمای محیط به سرعت تغییر کند باعث خرابی غلاف خواهد شد. غلاف همچنین در برابر شوک گرمایی محافظ خوبی نیست و در چنین شرایطی طول عمر بسیار پایینی خواهد داشت.
می توان اینطور تصور کرد که ترموول درواقع لایه دوم در حفاظت از سنسور حرارتی شما است. لایه ای که حتی از غلاف نیز در برابر شرایط نامساعد محافظت می کند.

جهت خرید ترموول با کارشناسان ما در شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان تماس بگیرید.