رگولاتور
کار اصلی رگلاتور گاز این است که جریان خروجی گاز را مطابق با مقدار مورد تقاضا تنظیم کند و از طرفی سبب خروج جریان ثابتی شود. صرف نظر از اینکه جریان خروجی گاز چه نوساناتی دارد، رگلاتور گاز سبب می شود که گاز با دبی ثابتی عبور کند.
رگولاتور گازی یا رگولاتور فشار، در واقع شیر کنترلی بر سر راه خروج گاز است که می تواند فشار گاز خارج شونده را کنترل نماید.رگلاتور گاز کمک می کند تا فشار خروجی گاز به میزان دلخواه برسد.

نمونه ای از مدل ها و انواع رگولاتور گاز
رگلاتور های تک مرحله ای و رگلاتور های دو مرحله ای، دو دسته ی اصلی رگلاتور های گازی هستند.
طی سالیان اخیر پیشرفت فناوری منجر به استفاده ازمواد جدید در تولید رگلاتور های گازی شده است. موادی مانند تفلون و ویتون، طراحی های مقاوم در برابر شعله و آتش و بسپار های مهندسی جایگزین قسمت های فلزی نیز برای تولید رگلاتور های گازی به بازار وارد شده اند.

جنس رگولاتور
رگلاتور گاز را از مواد مختلفی می سازند و جنس این مواد بر کاربرد رگلاتور ها تاثیر گذار است. رگلاتور هایی که بر سر راه گاز های خورنده مورد استفاده قرار می گیرند باید از جنسی باشند که در معرض گاز مورد نظر دچار خوردگی نشوند. برای گازهای خورنده معمولاً رگلاتور هایی از جنس فولاد ضد زنگ به کار می رود که البته کمی گران قیمت تر هستند. در موارد دیگر رگلاتور گاز می تواند از جنس برنج باشد.
باید توجه داشته باشید که هرگز از یک رگلاتور گاز برای گاز هایی که برای آن طراحی نشده اند استفاده نکنید. برخی از رگلاتور ها به طور ویژه برای گاز های آتشگیر، گاز های اکسید کننده، گاز های خورنده و گاز های سمی تهیه می شوند.