سنسور و ترانسمیترهای ORP
ORP sensors and transmitters

تجهیزات مؤثر برای اندازه‌گیری ORP در تمام صنایع(Products for effective ORP measurement in all industries)
سنسورها و ترنسمیترهای قابل‌اطمینان ORP اطلاعات مربوط به توانایی ضدعفونی آب آشامیدنی یا استخرهای شنا، کنترل اکسیژن زنی در سیستم‌های تصفیه فاضلاب و سم‌زدایی از حمام‌های آبکاری یا تمیز کردن دودکش گاز خروجی را نشان می‌دهند. ما رنج گسترده‌ای از تجهیزات را برای استفاده‌های استاندارد یا کاربردهای بهداشتی یا استفاده در مناطق خطرناک ارائه می‌دهیم.

چگونه الکترودهای ORP را انتخاب کنیم
سنسورها و ترنسمیترهای اندازه‌گیری ORP ساخت کمپانی Endress & Hauser در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود؛ مانند مواد شیمیایی، آب و فاضلاب، برق، داروسازی، خمیرکاغذ و کاغذ. انتخاب سنسور به کاربرد آن بستگی دارد. پروب ORP با الکترودهای طلا برای فرایندهای اکسایش مناسب است، به‌عنوان‌مثال اکسیداسیون سیانید یا اندازه‌گیری ازن. الکترودهای پلاتین برای فرآیندهای کاهش مانند کاهش کرومات یا دوزینگ کلر استفاده می‌شود. الکترود ORP و سیستم مرجع را بایستی متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.

اندازه‌گیری متغیر ORP
پتانسیل اکسایش_کاهش یک واحد اندازه‌گیری برای فعالیت الکترون‌ها در محلول‌های آبی است. یک الکترود از فلزات گران‌بها (نقره، طلا یا پلاتین) نقش عنصر اندازه‌گیری را دارد که الکترون‌های فعال به آن متصل می‌شوند. پتانسیل اندازه‌گیری شده در این الکترود بستگی به تعداد الکترون‌های فعال در محیط دارد. پروب ORP حاوی یک سیستم مرجع نقره / نقره‌ای (Ag / AgCl) است که به‌عنوان الکترود مرجع موردنیاز با پتانسیل ثابت عمل می‌کند.

مقدار ORP از اختلاف‌پتانسیل بین مرجع و سیستم اندازه‌گیری با استفاده از معادله نرنست (Nernst equation) محاسبه می‌شود. این پتانسیل در حد mV می‌باشد. ازآنجایی‌که تمام جفت‌های ORP در یک فرایند، پتانسیل اکسایش_کاهش ایجاد می‌کند، مقدار ORP یک پارامتر مجموع است که نمی‌تواند اطلاعاتی در مورد یک ماده در محلول یا غلظت آن‌ها ارائه کند. مقدار اکسایش_کاهش بستگی به درجه حرارت دارد و همیشه باید برای تصحیح اندازه‌گیری‌ها مشخص شود.

ویژگی‌های سنسور و ترانسمیتر ORP
• سنسورهای ORP و ترنسمیترهای Endress & Hauser کلیه تجهیزات موردنیاز از تجهیزات پایه تا ترنسمیترهای چندکاناله و سنسورهای مناسب برای اندازه‌گیری چند پارامتر را ارائه می‌دهد. این مجموعه شامل سنسورهای ترکیبی PH / ORP می‌باشد که مقدار pH و ORP را برای یک مرور کلی از فرایندها ارائه می‌دهد و می‌تواند مقدار rH را اندازه‌گیری کند.
• ما بافرهای ORP باکیفیت بالا، محلول‌های ORP و استانداردهای ORP برای کالیبراسیون و تنظیم را ارائه می‌دهیم.
• انواع مختلف الکترودها شامل انواع ممبران ها و سیستم‌های مرجع را پوشش می‌دهد از PTFE دفع‌کننده آلودگی تا دیافراگم‌های سرامیکی بسیار حساس با روزنه‌باز مقاوم در برابر انسداد.
• کمپانی Endress & Hauser تجهیزات نصب ORP برای همه کاربردها ارائه می‌دهد ازجمله: تجهیزات نصب ثابت، غوطه‌وری، مناسب برای لوله و تجهیزات نصب پیشرفته
• سیستم‌های اتوماتیک برای کالیبراسیون، تنظیم و تمیز کردن از عملکرد مطلوب سنسورهای ORP و ترنسمیترها در فرایندهای شیمیایی اطمینان می‌دهند.

سنسور و ترانسمیترهای pH
pH Sensors and pH transmitters
سنسور های pH جهت اندازه‌گیری pH با کیفیت بالا در تمامی صنایع(Products for high-quality pH measurement in all industries)

سنسور pH و ترانسمیتر های آن در بسیاری از صنایع مانند صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و دارویی، آب و فاضلاب، نیروگاه ها، نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد که البته انتخاب نوع سنسور pH به کاربرد آن بستگی دارد. سنسور های pH در دو نوع شیشه ای ( سیستم مرجع ) و ISFET (میدان یونی) ساخته می شوند که می توان با توجه به نیاز و شرایط فرایند نوع سنسور را انتخاب کرد. جهت اندازه گیری pH با کیفیت بالا در صنایع مختلف نیاز به سنسورهای pH که دارای عمر طولانی ، دقت بالا و کمترین نگهداری باشد لازم و ضروری است.
معمولا از سنسور های pH میدان یونی (ISFET) در مواردی که شکسته شدن سنسور غیر قابل قبول است و یا سیال حاوی مقدار زیادی از حلال های آلی است استفاده می شود و نیز از سنسور های pH لعاب داده شده زمانی که پایداری درازمدت و کمترین نگهداری مورد نیاز باشد.

اندازه‌گیری pH با الکترودهای شیشه‌ای و الکترودهای لعاب‌کاری شده
از سنسور های pH جهت تعیین مقدار pH به‌عنوان یک واحد اندازه‌گیری برای بیان میزان اسیدیته یا قلیایی بودن یک محلول مایع استفاده می‌شود. در یک سنسور pH از نوع شیشه ای عنصر حساس به pH یک لامپ شیشه ای می باشد که در انتهای سر سنسور قرار گرفته است و جنس آن بسیار خاص می باشد. این لامپ شیشه ای یک پتانسیل الکتروشیمیایی را متاثر از مقدار pH موجود در محلول تولید می کند. نحوه ایجاد این پتانسیل به این صورت می باشد که یون‌های +H کوچک موجود در محلول از طریق لایه بیرونی غشای لامپ شیشه ای نفوذ می کنند در حالی‌که یون‌های با بار منفی در محلول باقی می‌مانند. در قسمت پروب سنسور ph یک سیستم مرجع Ag / AgCl به عنوان الکترود مرجع قرار دارد.
مقدار pH از اختلاف‌پتانسیلی بین سیستم مرجع و سیستم اندازه‌گیری با استفاده از معادله ای به نام نرنست (Nernst equation) محاسبه می‌شود.
سنسورهای pH و ترانسمیترهای pH ، عملکرد مناسبی در اندازه‌گیری خطی در یک محدوده pH بسیار گسترده‌ دارند. اصل اندازه‌گیری الکترودهای pH لعاب‌کاری شده مطابق با سنسورهای pH شیشه است، اما عنصر حساس به pH لعاب‌کاری شده است.

اندازه‌گیری pH با الکترودهای ISFET
در این نوع سنسور ها مقدار pH محلول توسط ترانزیستور اثر میدان یونی (ISFET) اندازه گیری می شود. این یک ترانزیستور ساده با (Source) و درین (Drain) است که با یک نیمه های از (base) جدا شده است.
یون‌های هیدروژن موجود در محلول می‌تواند در یک طرف این نیمه هادی جمع شوند در نتیجه در طرف دیگر نیمه هادی شارژ منفی متناسب با میزان بار مثبت جمع می‌شود که باعث رسانا شدن کانال نیمه های می گردد. .هرچه تعداد یون‌های +H جمع شده در پایه بیس بیشتر باشد ، جریان بیشتری می‌تواند بین پایه سورس و درین جریان داشته باشد.
برخلاف الکترود شیشه ای ، جریان یونی بین سیال و سنسور در اینجا وجود ندارد. بخش شیمایی و اندازه گیری الکتریکی کاملاً جدا از هم نگه داشته می شوند. در نتیجه ، سنسور تغییر نمی کند و نیاز به کالیبراسیون مجدد به هیچ وجه به اندازه الکترودهای شیشه ای نیست. از آنجا که هیچ سیستم مرجعی وجود ندارد ، ISFET ها همچنین برای اندازه گیری pH در محیط هایی با نسبت کمی از آب مناسب هستند.

ویژگی‌های سنسور و ترانسمیتر pH
• سنسورهای pH و ترنسمیترهای Endress & Hauser کلیه تجهیزات موردنیاز از تجهیزات پایه تا ترنسمیترهای چندکاناله و سنسورهای مناسب برای اندازه‌گیری چند پارامتر ارائه می‌دهد.
• کمپانی Endress & Hauser بافرهای pH، محلول و استانداردهای pH را برای کالیبراسیون pH برای رسیدن به حداکثر دقت ارائه می‌دهد. آن‌ها در آزمایشگاه کالیبراسیون دائمی که با موفقیت گواهینامه DAkkS را کسب کرده، تولید می‌شوند.
• انواع مختلف الکترودها شامل انواع ممبران ها و سیستم‌های مرجع را پوشش می‌دهد از PTFE دفع‌کننده آلودگی تا دیافراگم‌های سرامیکی بسیار حساس با روزنه‌باز مقاوم در برابر انسداد.
• کمپانی Endress & Hauser تجهیزات نصب pH برای همه کاربردها ارائه می‌دهد ازجمله: تجهیزات نصب ثابت، غوطه‌وری، مناسب برای لوله و تجهیزات نصب پیشرفته
• سیستم های خودکار برای کالیبراسیون، تنظیم و تمیز کردن عملکرد بهینه از سنسورهای pH و فرستنده‌ها را در فرایندهای شیمیایی، تولید داروها و یا کاربردهای بهداشتی اطمینان می‌دهند.

Oxygen sensors and transmitters
سنسور اکسیژن به همراه ترانسمیتر اکسیژن
تجهیزات برای اندازه‌گیری اکسیژن با دقت بالا در تمام صنایع(Products for high accuracy oxygen measurement in all industries)

اندازه‌گیری اکسیژن محلول برای تضمین کیفیت و کنترل فرآیند در برنامه‌های کاربردی متعددی مانند کنترل هوادهی، تخمیر و یا تزریق ضروری است. ما تجهیزاتی برای تجزیه‌وتحلیل دقیق و قابل‌اعتماد اکسیژن در تمام محدوده‌های اندازه‌گیری از میزان خیلی کم (ردیابی) اکسیژن تا غلظت بالای اکسیژن و برای همه شرایط مانند مناطق خطرناک (Hazardous) یا فرآیندهای بهداشتی ارائه می‌دهیم.

چگونه سنسور اکسیژن را انتخاب کنیم
سنسورها و ترنسمیترهای اکسیژن در بسیاری از صنایع مانند آب، فاضلاب، مواد شیمیایی، برق، علوم زیستی، داروسازی، غذا و نوشیدنی و پرورش ماهی استفاده می‌شود. انتخاب سنسور به الویت های شما بستگی دارد: سنسورهای اکسیژن آمپرمتریک به‌صورت دقیق و خطی از میزان خیلی کم (ردیابی) تا غلظت بالای اکسیژن اندازه‌گیری می‌کند. بااین‌حال، آن‌ها نیاز به نگهداری منظم دارند. مزایای سنسورهای اکسیژن نوری عبارت‌اند از دسترسی سریع به مقادیر پایدار و تعمیر و نگهداری بسیار کم.

اندازه‌گیری اکسیژن با سنسورهای آمپرمتریک
در یک سلول آمپرمتریک یک ولتاژ قطبی کننده به دو الکترود که درون غشاء متخلخل در نوک پروب DO قرار دارند اعمال می‌شود. هنگامی‌که مولکول‌های اکسیژن در سراسر غشا پخش می‌شوند و با کاتد تماس پیدا می‌کنند یک جریان الکتریکی از کاتد به سمت آند ایجاد می‌شود که متناسب با مقدار اکسیژن محلول در فرایند است. آنالایزر این جریان الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کند و میزان اکسیژن محلول در آب را به‌صورت درصد اشباع یا میلی‌گرم بر لیتر نشان می‌دهد.

اندازه‌گیری اکسیژن با سنسورهای نوری
سنسورهای اپتیکی اکسیژن بر اساس اصل فرونشاندن (quenching: به هر فرایندی اشاره دارد که سبب کاهش شدت فلورسانس یک ماده می‌شود) فلورسانس عمل می‌کند و دارای یک LED، یک دیود حساس نسبت به نور و یک بخش جداکننده از محلول که توسط یک لایه نفوذپذیر اکسیژن پوشیده شده است.
لایه حاوی مولکول‌های نشانگر (Marker) است که توسط یک نور نارنجی برانگیخته‌شده و با یک نور فلورسانس قرمز تیره پاسخ می‌دهد. مولکول‌های اکسیژن به مولکول‌های نشانگر متصل شده و نور فلورسنت را خنثی می‌کنند (فرومی نشانند quenching). سپس دیود حساس نسبت به نور میزان شدت نور را نشان می دهد که فشار جزئی اکسیژن را در محیط نشان می دهد.

جبران فرسودگی الکترود (سنسورهای آمپرمتریک) یا LED (سنسورهای نوری)
در طول زمان هر سنسور اکسیژن راندمان خود را به دلیل اثرات فرسودگی از دست می دهد: الکترود آند در پروب های آمپرترمتری می تواند با یک لایه برومید نقره پوشیده شود که ولتاژ موثر را کاهش می دهد. LED در پروب های نوری می تواند شدت خود را از دست بدهد. برای جبران این اثرات، ما سنسورهای آمپرترمتریک را با یک الکترود مرجع اضافی و سنسورهای نوری با LED مرجع ارائه می دهیم. به این ترتیب، سنسورهای ما برای مدت طولانی قابل اعتماد بوده و به صورت دقیق اندازه گیری می کنند.

ویژگی های سنسور و ترانسمیتر اکسیژن
• سنسورهای اکسیژن و ترنسمیترهای Endress & Hauser کلیه تجهیزات موردنیاز از تجهیزات پایه تا ترنسمیترهای چندکاناله و سنسورهای مناسب برای اندازه‌گیری چند پارامتر را ارائه می‌دهد.
• ترنسمیترهای اکسیژن ما سیگنال اندازه گیری هر سنسور اکسیژن را پردازش می کنند و آن را همانطور که شما ترجیح می دهید نشان می دهد: به عنوان فشار جریی اکسیژن، غلظت اکسیژن یا درصد اشباع اکسیژن.
• برای استفاده در کاربردهای مختلف، پروب های اکسیژن محلول در مایع ما برای استفاده در کانال ها و حوضچه ها و همچنین نصب در لوله ها و مخازن طراحی شده است.
• کمپانی Endress & Hauser تجهیزات نصب اکسیژن برای همه کاربردها ارائه می‌دهد ازجمله: تجهیزات نصب ثابت، غوطه وری، مناسب برای لوله و تجهیزات نصب پیشرفته.
• استانداردهای کالیبراسیون اکسیژن به شما کمک می کند تا به راحتی سنسورهای اکسیژن را تنظیم، کالیبره و بررسی کنید و نقطه صفر هر سنسور اکسیژن را تعیین کنید.

برای خرید انواع سنسور اکسیژن و ORP و PH و همچنین گرفتن اطلاعات بیشتر می توانید با ما در مقیاس تجهیز آذربایجان تماس بگیرید.