شیر توپی – بال ولو ( Ball Valve )
بال ولو یا شیر توپی یک شیر با گردش یک چهارم است. عضو بستن یک پلاگین کروی با سوراخ عبور است. هنگامی که شیر در حالت باز است، سوراخ عبور در راستای جریان سیال قرار دارد و از این طریق سیال عبور می کند. دریچه با چرخاندن زمین توسط ۹۰ درجه بسته شده است. به طوری که سوراخ عبور در این حال عمود بر جریان است و از این رو، جریان متوقف می شود.

سیت یا نشیمنگاه (seat) معمولا محدوده ای است که از مواد نرم ساخته شده است تا یک خروجی تنگ ایجاد شود. seat می تواند از پلاستیک یا فلز ساخته شده است. شیر توپی ها در یک شرایط که قرار است به طور جزئی باز شوند توصیه نمی شود. با توجه به عدم تعادل بین جهت جریان و جهت باز کردن پلاگین، افت فشار بزرگی در شرایطی که به طور جزئی باز می شود ایجاد خواهد شد.

با توجه به چالش های فوق مشخص شده، شیر های توپی بیشتر در کاربردهای خاموش کردن (shut off ) استفاده می شود. بال ولو ها معمولا در بخار، آب، روغن، گاز، هوا، مایعات خورنده استفاده می شود. آنها می توانند مایع و مایعات خشک گرد و غبار را اداره کنند. ball valve ها با مواد ساینده و فیبری مورد استفاده قرار نمی گیرند، زیرا باعث آسیب به نشیمنگاه و سطح پلاگین توپی می شود

چهار نوع استایل بدنه شیر توپی یا بال ولو ( ball valve ) وجود دارد.
بدنه واحد یا SINGLE BODY
بدنه دوتکه یا SPLIT BODY
ورودی از بالا یا TOP ENTRY
جوشی یا WELDED

چهار نوع کلی شیر توپی-ball valve وجود دارد:
پورت کامل – full port ball valve
پورت استاندارد – standard port ball valve
پورت کاهش یافته – reduced port ball valve
پورت V یا V port ball valve

full port ball valve
یک توپ بزرگتر از سایز دارد به طوری که اندازه سوراخ در توپ، همان اندازه خط لوله است که نتیجه سایش کمتر است. جریان بدون هرگونه محدودیت است، اما شیر بزرگتر است.

standard port ball valve
معمولا ارزان تر است، اما دارای یک توپ کوچکتر و یک پورت کوچکتر است. جریان از طریق این شیر، یک سایز لوله کوچکتر از اندازه لوله شیر است و در نتیجه جریان کمی محدود است.

Reduced port ball valve
در ball valve های با پورت کاهش یافته، جریان از طریق شیر، یک سایز لوله کوچک تر از اندازه لوله شیر است که باعث جریان محدود شده است.

V port ball valve
این شیرها یک توپ “V” یا یک سیت شکل “V” دارد. که اجازه می دهد تا سوراخ آن با یک روش کنترل شده تر ؛ نزدیک به ویژگی جریان خطی، باز و بسته شود.

هنگامی که شیر در موقعیت بسته قرار دارد و باز شدن شروع می شود، انتهای کوچک “V” باز می شود و اول اجازه می دهد کنترل جریان پایدار در این مرحله برقرار شود. این نوع طراحی به دلیل سرعت بالای مایعات، به طور کلی ساختاری قوی تر را لازم دارد که سریعا به یک شیر استاندارد آسیب می زند.

Trunnion ball valve
Trunnion ball valve یک اهرم و محور مکانیکی برای نگهداری و لنگر کردن توپی را در بالا و پایین دارد، این طراحی معمولا روی شیرهای بزرگتر و با فشار بالا (مثلا ۴ اینچ و بالاتر از ۶۰۰ اسب بخار و بالاتر) انجام میگیرد.

Manually operated ball valves
Manually operated ball valves یا شیر توپی های های با عملگر دستی می تواند به سرعت بسته شود و در نتیجه یک خطر ضربه آب وجود دارد. بعضی از شیرهای توپی – بال ولو ها مجهز به یک محرک می باشند که ممکن است با عملگر پنوماتیک یا موتور (الکتریکی) عمل کنند. این شیرها می توانند برای روشن / خاموش یا کنترل جریان پیوسته استفاده شوند. یک شیر کنترل پنوماتیک همچنین به نشان دهنده موقعیت ( پوزیشینر) مجهز است که سیگنال کنترل را به موقعیت محرک تبدیل کرده و شیر را متناسب با آن باز می کند.