مفهوم کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون توسط ایزارهای دقیق در آزمایشگاه ها انجام می گیرد.

کالیبراسیون یا واسنجی

کالیبراسیون فرایندی ست که با ابزار دو سیستم یا وسیله را اندازه گیری می کند.

در تعریف های دیگر:

  • فرایند پیکربندی ابزار برای ارائه نتیجه یک نمونه در یک دامنه قابل قبول است و هم چنین از بین بردن یا به حداقل رساندن عواملی ست که باعث اندازه گیری های نادرست می شوند، یک جنبه اساسی در طراحی ابزار دقیق است.
  • واسنجی  در زبان ساده و عامیانه تعریفی است از آزمایش های دقیق برای نتیجه گیری سریع تر و اندازه گیری های مطمئن برای نتایج بهتر در تجهیزات آزمایشگاهی به شمار می آید.
  • مقایسه واقعی دستگاه اندازه گیری ست که باید در برابر دستگاه های مرجع قابل ردیابی کالیبره باشد.

واسنجی فقط با استفاده از چند کالیبراتور برای ایجاد همبستگی در نقاط خاص در محدوده عملکرد ابزار انجام می شود. اگرچه ممکن است استفاده از تعداد زیادی کالیبراتور برای ایجاد رابطه کالیبراسیون یا “منحنی” مطلوب باشد ، اما زمان و کار مربوط به آماده سازی و آزمایش تعداد زیادی کالیبراتور ممکن است از عملکرد بدست آمده بیشتر باشد. از نقطه نظر عملی ، باید بین سطح مطلوب عملکرد محصول و تلاش مرتبط با انجام واسنجی معامله شود. این ابزار هنگامی که از نقاط میانی ارائه شده در مشخصات عملکرد سازنده برای کالیبراسیون استفاده می شود ، بهترین عملکرد را ارائه می دهد. فرآیند مشخص شده اساساً خطای ذاتی ابزار را در این نقاط از بین می برد ، یا “صفر” می کند.

انواع کالیبراسیون:

هدف از یک سیستم اندازه گیری اندازه گیری دقیق وضعیت واحد مورد آزمایش است. مبدل یک شکل انرژی را به شکل دیگری مانند سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.

مهندس تهویه سیگنال را تنظیم می کند تا یک نوع ورودی و دامنه شناخته شده را دریافت کند و سیگنال را به یک واحد جمع آوری داده استاندارد تبدیل کند. مهندس با استفاده از اطلاعات سازنده مبدل و تهویه سیگنال می تواند یک خروجی را محاسبه کند.

کالیبراسیون اساساً بر اساس رابطه سیستم  به سه قسمت تقسیم می شود:

  • کالیبراسیون مبدل که بر رابطه خروجی ورودی و خروجی مبدل متمرکز است
  • کالیبراسیون سیستم داده که ورودی کل سیستم اندازه گیری را شبیه سازی یا مدلسازی می کند
  • کالیبراسیون فیزیکی انتها به انتها

 

 

 

 

این مطلب در دسته‌بندی نشده. بوکمارک شد لینک ثابت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت در واتس اپ
ارتباط با واتس اپ
مقیاس تجهیز آذربایجان
سلام
چطوری میتونم کمکتون کنم؟