فلومتر مغناطیسی
اساس کار اندازه گیری جریان در جریان سنج مغناطیسی بر مبنای قانون فاراده است. بر طبق قانون فاراده، زمانی که یک جسم رسانا از یک میدان مغناطیسی عبور می کند، در داخل جسم مورد نظر یک ولتاژ القا خواهد شد که با شدت میدان مغناطیسی، زاویه برخورد جسم رسانا و همچنین سرعت عبور آن از درون میدان متناسب است. ولتاژ به وجود آمده می‌تواند تابعی از سرعت جسم رسانا از داخل میدان مغناطیسی باشد و این در نهایت می تواند فاکتور خوبی برای اندازه گیری میدان یا حتی اندازه گیری سرعت عبور جسم رسانا باشد.

این موضوع باعث ایجاد یک پیش شرط در فلومتر مغناطیسی می شود. در فلومتر مغناطیسی لازم است که شدت جریان مایعات اندازه گیری شود و مایع مورد نظر نسبت به عبور جریان الکتریکی رسانا باشد. زمانی که سیال مورد نظر از مقطع یک لوله عبور می کند، در داخل فلومتر مغناطیسی با یک میدان مغناطیسی برخورد می کند. سرعت عبور سیال از داخل میدان و زاویه برخورد آن بر طبق قانون فاراده به ما کمک می کند که سرعت جریان سیال را محاسبه کنیم که در قسمت نمایشگر دیجیتال به ما داده میشود.

کاربردهای جریان سنج مغناطیسی
با توجه به توضیحاتی که داده شد، خوشبختانه جریان سنج مغناطیسی در حوزه های مختلف کاربرد دارد و شاید تنها پیش شرط آن، رسانا بودن سیال مورد نظر است. به همین دلیل کاربردهای فلومتر مغناطیسی شامل صنایع مختلف می‌شود:

استفاده در اندازه گیری سرعت جریان صنایع شیمیایی مانند تولید اسید ها، بازها، سایر ترکیبات شیمیایی رسانا
صنایع غذایی مانند خطوط تولید آب معدنی، خطوط تولید لبنیات و خطوط شیره چغندر؛
استفاده در تاسیسات و صنایع آب و فاضلاب که با آب های دارای یون های رسانا سر و کار دارند؛
صنایع دارویی و صنایع تولید کاغذ
صنایع فلزی و صنایع دریایی و صنایع آبیاری کشاورزی
سیستم های آبرسانی و شبکه‌های لوله آب.

در زیر به برخی برندها و مدل های فلومتر مغناطیسی اشاره میکنیم:
Endress Hauser مدل های سری۵۵S/51w/51P/10W/10P/10L/10H/10E/W500/P500/P200/P100/H500/H300/H200/E100/H100/P300 Promag
Rosemount مدل های سری ۸۷۰۰
ABB مدل های سری FEH610-630/FEP610-630/PROCESSMASTER 500/WATERMASTER MAGNETIC FLOWMETERS
شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان تامین کننده انواع فلومترمغناطیسی از برندهای معتبر می باشد. برای خرید فلومترمغناطیسی و یا دریافت اطلاعات و استعلام قیمت با کارشناسان ما در شرکت تماس بگیرید.