فلومتر مغناطیسی چیست؟

فلومتر مغناطیسی یکی از ابزارهای سنجش مقدار جریان است و به طور کلی به عنوان ابزارهای کنترل شدت جریان و گزارش آن به اپراتور یا اتاق کنترل استفاده می شوند. این ابزار، جریان عبوری را طی علمیاتی تبدیل به جریان مغناطیسی می‌کند و در نمایشگر به اپراتور نشان می دهد. داده های به دست آمده به صورت دیجیتالی هستند که اپراتور و اتاق کنترل می توانند از این داده‌ها در سایر محاسبات خود استفاده کنند. نتایج به دست آمده از این فلومترها تا حد بسیار زیادی قابل قبول است و در بسیاری از منابع از آن ها استفاده می شود.

این نوع فلومتر از چهار قسمت مختلف تحت عنوان قسمت الکترونیک، سیم پیچ ایجاد میدان، الکترودها و بدنه تشکیل شده است. عبور سیال رسانا باعث ایجاد یک میدان در بخش الکترونیکی شده که به کمک سیم پیچ القائی تقویت می‌شود. جریان به وجود آمده در الکترود ها تبدیل به یک ولتاژ ضعیف شده که در نهایت توسط نمایشگر دیجیتالی به عنوان یک عدد گزارش شده و به اپراتور نشان داده می شود.

همچنین انتخاب متریال لاینر داخلی فلومتر، با توجه به ماهیت سیال عبوری، در کابردهای مختلف برحسب خورندگی و اسیدی بودن و … می تواند متفاوت باشد (استنلس استیل، انواع تفلونی، هارد رابر و PTFE و PTF و…) و مشتری باید در انتخاب اولیه نسبت به جنس آن آگاهی کافی داشته باشد.

از فلومتر مغناطیسی در صنایع آب و فاضلاب، صنایع پتروشیمی و شیمیایی ،صنایع غذایی، صنایع لبنی، دارویی، شیمیایی، صنایع فلزی، تفلونی و … برای اندازه‌گیری مقدار جریان استفاده می شود.

فلومتر مغناطیسی اندرس هاوزر (Endress+Hauser):

فلومتر مغناطیسی اندرس هاوزر برای همه سیالات رسانا مانند مواد قلیایی، اسیدها و … استفاده می‌شود. این فلومتر اندرس هاوزر برای اندازه‌گیری جریان حرکت سیال، سطح سیال در یک مخزن و مقدار مواد مختلف در یک سیال خاص به کار گرفته می‌شود. طول عمر بالا و استفاده از بدنه چدنی برای این ابزار باعث شده که در بسیاری از صنایع به عنوان گزینه اولیه انتخاب شود. برخی مدل های پرکاربرد در صنایع ایران عبارتند از:

Proline Promag H10, H100, H200, H300, H500 Electromagnetic flowmeter

Proline Promag W300, P300, W400, P100, 10E, E100, 51P, 51W Electromagnetic flowmeter

Promag 555, Promag F, Promag P

فلومتر مغناطیسی روزمونت (Rosemount):

فلومتر مغناطیسی روزمونت حجم سیال عبوری در واحد زمان را با دقت بسیار زیادی بررسی می کند. فلومتر روزمونت در صنایع مختلفی استفاده می شود و به دلیل مقاومت بسیار بالایی و ساختار کاربردی آن، در صنایع آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی و غذایی، دمای بالا و پایین و حتی در مواردی که سیال خورندگی دارد، استفاده می شود. سری Rosemount 8700 از مدل های پر کاربرد فلومتر مغناطیسی می باشد.

فلومتر مغناطیسی ای‌بی‌بی (ABB):

فلومتر مغناطیسی ABB با آگاهی نسبت به برند معروف ABB در مورد اندازه‌گیری و کنترل جریان، شما به بیش از ۱۰۰ سال تجربه اندازه‌گیری و کنترل جریان دسترسی دارید تا با صرفه جویی در هزینه و افزایش سود به شما کمک کند. مدل های مختلف فلومترهای ای‌بی‌بی، سری پروسس مستر (ProcessMasterFEP610, FEP630, FEP300, FEP310, FEH610, FEH630, MFE) امکان اندازه گیری دبی سیال (شدت جریان) با دقت بالا و عملکرد یکنواخت با طول عمر بالا، که در دو مدل با نمایشگر و بدون نمایشگر ارائه می دهد، که شدت شدت جریان عبوری در لاین را به یک سیگنال قابل درک برای اپراتور و همچنین سیستم کنترلی تبدیل می کند. برند ABB در انتخاب نوع پروتکل مورد استفاده آزادی عمل برای مشتریان خود قائل شده، هیچ مشکلی در مورد انتخاب پروتکل هارت، فیلدباس و … از نظر تولید کننده وجود دارد و بسته به انتخاب مشتری، تجهیزات قابل سفارش است.

فلومترهای مغناطیسی چینی (China Flow meter):

با توجه به شرایط اقتصادی کشور ایران (افزایش و عدم ثبات قیمت ارز) برخی صنایع خصوصی و پایین دست، که محدودیت انتخاب برند در سیستم کنترلی مجموعه کاریشان را ندارند، برند های با کیفیت و مقرون به صرفه چینی نیز مورد توجه آن ها قرار میگیرد. در حال حاضر صنایع کشور چین به کمک تکنولوژی مدرن خود، بخش بزرگی از بازار تجهیزات ابزاردقیق را از آن خود نموده است که با شناخت از آن ها می توان محصولات با کیفیت که قدرت رقابت با همتاهای اروپایی خود را دارند انتخاب نمود. شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان به کمک دفتر خارجی و شرکای کاری خود در کشور چین توانایی تامین فلومترهای ارزان قیمت و با کیفیت از منابع کشور چین را دارا می باشد.

فلومترهای مغناطیسی چینی برای محیط های رسانایی که رسانایی آن ها بیشتر از ۵us/cm است مناسب می باشد. دارای انواع ولتاژ تغذیه ورودی و خروجی متفاوت و قابل فهم برای سیستم کنترلی مثل ۲۰-۴ میلی آمپر و RS485 و … می باشد که در نوع با نمایشگر محلی و بدون نمایشگر قابل عرضه هستند.

شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان که به عنوان مجموعه ای فعال در زمینه واردات و تامین تجهیزات اندازه گیری (ابزار دقیق) و همچنین آزمایشگاه کالیبراسیون با مجوز رسمی از سازمان ملی استاندارد ایران می باشد، انواع فلومتر مغناطیسی اندرس هاوزر، فلومتر مغناطیسی روزمونت، فلومترمغناطیسی ABB و فلومترهای با قیمت مناسب چینی را عرضه می کند که هرکدام نیز ویژگی های مخصوص خود را دارند و انتخاب هر کدام از آن ها به نوع پروژه و صنایع بستگی دارد.

محصولات فلومتر