فلو سوئیچ یک سوئیچ مکانیکی است که در پاسخ به جریان یا جریان نداشتن سیالاتی مانند آب و هوا روشن و خاموش می گردد. این سوئیچ معمولا از یک پدال استفاده می کند. این پدال با نیروی سیال عبوری از آن به حرکت در می آید. فلو سوئیچ ها قطعه ای الکترونیکی خاص با طراحی بسیار ساده و کوچک می باشد. اما با وجود سادگی، سوئیچ جریان نقش مهمی در طیف گسترده ای از عملیات های مختلف ایفا می کند.

این قطعات الکتریکی با هدف محافظت از پمپ و یا زمانی که نظارت بر سیال عبوری اعم از هوا، گاز و یا مایع در یک لوله به خصوص نیاز است، به کار برده می شود. هم چنین جهت کمک به عملکرد بهتر است، در سوئیچ ها زمانی که لازم است آژیر یا زنگ خطر به کار برده می شود. سوئیچ ها ممکن است یک نوع سیستم خاص باشند. برای مثال در خط لوله آب به ویژه جهت نشان دادن این که سیال در لوله وجود دارد یا خیر، به سوئیچ نیاز است.

نحوه عملکرد فلوسوئیچ

فلوسوئیچ ها ابزار های مکانیکی هستند که جهت کنترل جریان هوا، بخار و یا سیال به کار برده می شود. فلو سوئیچ با انتقال حرکت یک محرک (رله، سوئیچ نی شکل، پدال) به ماشین دیگر در داخل سیستم، معمولا پمپ عمل می کند. سیگنال حرکتی به پمپ فرستاده می شود تا پمپ را خاموش یا روشن کند. در واقع این دستگاه در شرایط مختلف به دستگاه های مختلف مانند پمپ، مدار خنک کننده و آژیر ها سیگنال هایی ارسال می کند و به آن ها دستور خاموش و روشن دادن، می دهد.

انواع فلوسوئیچ

فلو سوئیچ ها در انواع مختلفی وجود دارد:

 1. خطی
 2. بین راهی
 3. تیغه ای
 4. ترمال/گرمایی
 5. پیزو
 6. کلمپی
 7. پیستونی
 8. آلتراسونیک
فلو سوئیچ تیغه ای

در این مدل فلوسوئیچ از یک پدال استفاده شده است که در هنگام عبور جریان، سیال آن را هل می دهد. هنگامی که جریان سیال کاهش می یابد، اتصالی مغناطیسی داخلی ایجاد می گردد و در نتیجه باعث تحریک سوئیچ و تغییر فاز می گردد. فلو سوئیچ های پدالی یا سنسور های تیغه ای سیگنال های خروجی الکتریکی در یک نرخ جریان به خصوص می باشند. این مدل از سوئیچ ها بسیار مقرون به صرفه و قابل اعتماد می باشند. کاربرد های فلو سوئیچ تیغه ای در موارد زیر به کار برده می شود:

 • در جریان بویلر
 • تهویه مطبوع
 • کنترل دمپر ها
 • حفاظت از پمپ ها، موتور ها و دیگر تجهیزات  با جریان کم یا بدون جریان

 
لول سوئیچ پیستونی از چندین متد برای فعال کردن سوئیچ، که دارای یک پیستون درونی است، استفاده می‌کند.
جریان وارد یک درگاه می‌شود و باعث شکلگیری فشار بر روی یک سوپاپ مغناطیسی می‌شود. وقتی فشار جریان به یک میزان تعیین شده می‌رسد سوئیچ بسته می‌شود.

فلو سوئیچ التراسونیک بیرون از لوله‌ای که جریان از آن عبور می‌کند نصب می‌شود.
این مدل از فلو سوئیچ از یک سنسور التراسونیک استفاده می‌کند تا در صورت تغییر جریان یک سیگنال التراسونیک بفرستد.

برای خرید انواع فلو سوئیچ و همچنین گرفتن اطلاعات بیشتر می توانید با ما در مقیاس تجهیز آذربایجان تماس بگیرید.