ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار از جمله تجهیزات پرکاربرد ابزار دقیق جهت کنترل فرایندهای صنعتی می باشد که اغلب برای اندازه گیری فشار گاز یا مایع به کار می رود و داده‌های اندازه‌گیری شده را به صورت سیگنال به یک مرکز کنترل ارسال می کند. محل نصب آن روی لوله ها و مخازن در سراسر محوطه در نقاط اندازه گیری می‌باشد. در مجموع ترانسمیترها از سه قسمت اصلی تقویت کننده، مبدل (ترانسدیوسر) و سنسور ساخته شده اند.

ترانسمیترهای فشار هم در کنترل فشار و نمایش مقدارهای آن به کار می رود هم به عنوان انتقال‌دهنده مقادیر سطح مایعات در مخازن کاربرد دارد و در مدل های دیفرانسیلی در مانیتورینگ و کنترل به کار برده می‌شوند. معمولا ترانسمیتر فشار قلمی نسبت به سایر مدل ها ارزان قیمت می باشند. این وسیله برای اندازه گیری دقیق فشار مکانیزم های متفاوتی را به کار می برد که در اکثر مدل ها از نوع استرین گیج در المان سنسور استفاده می شود.

انواع ترانسمیترهای فشار:

 • به همراه نمایشگر
 • مخصوص محیط های انفجاری
 • تفاضلی
 • هوشمند
 • فشار پایین
 • صنعتی
 • قلمی

در انتخاب این وسیله بایستی نکات زیر را در نظر داشت:

 1. منفی یا مثبت بودن فشار
 2. دقت وسیله
 3. مطلق یا نسبی بودن فشار
 4. محدوده اندازه گیری
 5. نوع خروجی لازم
 6. نوع خورندگی ماده

شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان انواع برند‌ ترانسمیترهای فشار از جمله اندرس هاوزر (ENDRESS HAUSER)، ویکا (WIKA)، روزمونت (ROSEMOUNT) و ترانسمیتر فشار چینی را وارد و عرضه می کند که انتخاب هر کدام از آن‌ها به نوع پروژه بستگی دارد.

ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر (ENDRESS HAUSER):

ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر (ENDRESS HAUSER) از روش‌های معمول و رایج در اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کنند و تفاوت چندانی از لحاظ سبک عملکرد با سایر برندهای موجود در بازار مانند ویکا ندارند. هر مدل از محصولات این شرکت برای محدوده فشاری خاصی طراحی شده و از یک سیستم خاص برای اندازه گیری فشار بهره می‌برند.

نحوه استفاده از این محصول شامل سه مرحله اندازه گیری، تبدیل نتایج و نشان دادن نتایج در صفحه نمایش دستگاه است. در برخی از این دستگاه‌ها از یک دیافراگم در سیستم کانکشن دستگاه استفاده شده است. تغییر فشار در محیط باعث تغییر وضعیت دیافراگم شده که این تغییر وضعیت توسط یک مبدل تبدیل به داده‌های قابل اندازه گیری می‌شود. در مدل‌های دیگر از سنسورهای خازنی یا سایر سنسورها استفاده شده است.

ترانسمیتر فشار ویکا (WIKA):

شرکت ویکا به عنوان یک شرکت آلمانی توانسته مدل های متنوعی از ترانسمیترهای فشار را با کیفیت خوبی وارد بازار کند. ترانسمیترهای فشار ویکا می‌تواند کاربردهای مختلفی در حوزه صنعت داشته باشد و به همین دلیل تنوع بالایی برای این محصولات در نظر گرفته شده است.

با استفاده از ترانسمیترهای فشار ویکا می توانید اندازه گیری فشار، اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا، اندازه گیری جریان، اندازه گیری ارتفاع یا عمق و آزمایش نشتی را با صحت و دقت بسیار زیاد انجام دهید.

ترانسمیتر فشار روزمونت (ROSEMOUNT):

ترانسمیترهای فشار روزمونت (ROSEMOUNT) دارای مدل های فراوانی می باشد که از محبوب‌ترین آن ها می توان به مدل ۳۰۵۱ و ۱۱۵۱ اشاره کرد. ترانسمیتر روزمونت ۳۰۵۱ باعث کنترل بیشتر بر روی  تاسیسات، کاهش پیچیدگی تجهیزات و کاهش هزینه‌ها خواهد شد. توسط مدل ۳۰۵۱ شما می‌توانید به اطلاعاتی که باعث تشخیص، اصلاح و جلوگیری از خطاها شود، دست یابید. استاندارد بالای صنعتی مدل ۳۰۵۱ و بالا بودن بازدهی باعث می شود شما بتوانید در سطح جهانی پا به عرصه بگذارید.

محصولات ترانسمیتر فشار