ترانسمیتر دما اندرس هاوزر

ترانسمیتر دما، نتایج به دست آمده از اندازه‌گیری دما توسط سنسور‌ها را به اتاق کنترل انتقال می دهد. این ترانسمیتر‌ها یک سنسور تشخیص دما دارند و پس از اندازه‌گیری دما، نتایج را به صورت داده های قابل اندازه‌گیری گزارش می‌کنند. ترانسمیتر دما اندرس هاوزر یکی از همین ابزار هاست و تمایز برند اندرس هاوزر نسبت به سایر برند‌ها، استفاده از سنسورهای متنوع در محصولات مختلف و در نتیجه اندازه گیری هوشمندانه، با دقت دما است.

شرکت اندرس هاوزر (Endress+Hauser)، تولید کننده ابزار صنعتی و تجهیزات اتوماسیون فرایند در کشور سوئیس می‌باشد. این شرکت در بازار ابزار صنعتی فعالیت می‌کند. شرکت اندرس هاوزر ابزارهای اندازه گیری سطح، جریان، چگالی، فشار و دما را تولید می‌کند.

انواع ترانسمیتر دما اندرس هاوزر بر اساس نوع سنسور آن‌ها

اولین معیار برای سنجش ترانسمیتر دما اندرس هاوزر، نوع سنسور استفاده شده در آن است. این سنسور ها نحوه اندازه گیری دما توسط ترانسمیتر را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در نتیجه کاربرد ترانسمیترها در حوزه های مختلف صنعتی را هم مشخص می کند. ترانسمیتر های دما برند اندرس هاوزر به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • ترانسمیتر دما RTD

سنسور استفاده شده در این ترانسمیترها، نحوه تغییرات مقاومت الکتریکی، با توجه به تغییرات دما را اندازه گیری می کند. این دسته از ترانسمیترهای شرکت اندرس هاوزر برای اندازه گیری دما بین ۲۰۰- تا تقریبا ۶۰۰ درجه سانتیگراد مناسب است و در این محدوده بالاترین درصد دقت را دارد. انتخاب ترانسمیتر دما اندرس هاوزر از این دسته می تواند در بخش های مختلف صنعتی که با دمای پایین و بالا سر و کار دارند انتخاب مناسبی باشد.

 • ترانسمیتر دما TC

این دسته، ترموکوپل‌‍دار است و به همین دلیل با نام TC در بازار شناخته می شوند. در این سنسورها دو فلز متفاوت متصل به هم استفاده شده که از یک قسمت به هم وصل هستند. تغییرات دما در انتهای این دو فلز باعث تغییر وضعیت الکتریکی آن ها و اصطلاحاً باعث ایجاد نوعی وضعیت ترموالکتریک میشود. این تغییرات منجر به ایجاد جریان الکتریسیته می‌شود که توسط یک ترانسدیوسر یا مبدل تبدیل به داده های دیجیتالی قابل آنالیز می شوند. ترانسمیتر دما اندرس هاوزر دارای ترموکوپل برای محدوده دمایی بین صفر تا ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد مناسب است و در این محدوده سریع ترین پاسخ و دقیق‌ترین نتیجه را به ما می‌دهد.

انواع ترانسمیتر دما از لحاظ نوع نصب

 • ترانسمیتر دما هدمونت (کله ای)

ترانسمیتر دما هدمونت نوعی ترانسمیتر است که در بالای سنسور قرار دارد و قابلیت نصب آسان در سیستم های مختلف را دارد. این ترانسمیتر به فناوری معمولی دو سیم متصل است.

 • ترانسمیتر دما فیلدمونت (ریلی)

ترانسمیتر دما فیلدمونت دارای یک نشانگر خارجی و یک محفظه از جنس آلومینیوم ریخته‌گری یا فولاد ضدزنگ بوده و از قطعات الکترونیکی حساس در برابر خورندگی، رطوبت و پوسیدگی محافظت می کند و همچنین به فناوری معمولی دو سیم متصل است.

مدل های مختلف ترانسمیتر دما اندرس هاوزر در شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان

این ترانسمیترها در بخش های مختلف دیگر هم تغییراتی به خود دیده اند که با مدل های مختلفی در بازار شناخته می شوند. شرکت مقیاس تجهیز آذربایجان که به عنوان مجموعه ای فعال در زمینه واردات و تامین تجهیزات اندازه گیری (ابزاردقیق) و همچنین آزمایشگاه کالیبراسیون با مجوز رسمی از سازمان ملی استاندارد ایران می باشد، چند مدل معروف از این ترانسمیترها را عرضه می کند:

در این دسته از ترانسمیترها از هر دو نوع سنسور به صورت ترمومترهای مقاومتی و ترموکوپل استفاده شده و از پروتکل هارت پشتیبانی می کند که در ادامه به تعریف آن می پردازیم. نحوه طراحی این ترانسمیترها به شکلی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد و می تواند محدوده دمایی مختلف را پوشش دهد. اندازه نسبتاً کوچک و نحوه نصب به صورت سطحی باعث شده که این مدل از ترانسمیتر دما طرفدار زیادی داشته باشد.

این محصول به دلیل طول عمر بالا و دقت و عملکرد ثابت در بلند مدت یکی از انتخاب های اصلی در صنایع مختلف است. از این دستگاه ها نمونه های مختلفی با سنسورهای مقاومت سنجی و ترموکوپل وجود دارد و حداکثر جریان خروجی آن ها هم بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر متغیر است. اندازه کوچک و طراحی جمع و جور به عنوان اصلی‌ترین مشخصه فیزیکی این محصول در نظر گرفته می شود و امکان استفاده از آن به صورت سطحی در صنایع مختلف وجود دارد.

پروتکل هارت (HART)

ترانسمیتر دما اندرس هاوزر ، سیگنال های سنسور را به سیگنال های خروجی پایدار و استاندارد برای تمام صنایع تبدیل می کند تا اطمینان، دقت و ثبات دراز مدت را فراهم کند. این ترانسمیتر دما، هم سیگنال های تبدیل شده را از سنسورهای RTD و ترموکوپل منتقل می کند، و هم سیگنال های مقاومت و ولتاژ را با استفاده از پروتکل هارت (HART) انتقال می دهد. سپس این سیگنال ها را بر روی نمایشگر خود نشان می دهد.

ویژگی های ترانسمیتر دما اندرس هاوزر:

 • قابلیت نصب در هد را دارد.
 • عملکرد سریع و آسان، پردازش و نگهداری توسط کامپیوتر
 • دقت بالا در دامنه دمای کل رنج
 • سیگنال خطا در فالت سنسور یا اتصال کوتاه
 • دارای سرتیفیکت EX
 • سازگار با SIL2
 • سیگنال خروجی ۲۰-۴ میلی امپر هارت (HART)
 • ورودی ها :  TC، RTD
 • دوسیمه، همانند سازی خروجی، دقت بالا ۰٫۰۸spam

محصولات ترانسمیتر دما