اتوماسیون صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

اتوماسیون صنعتی یک گام فراتر از مکانیزاسیون است که از مکانیزم ماشین آلات خاصی برای انجام یک کار به اپراتورهای انسانی کمک می کند.

مکانیزاسیون عملیاتی با استفاده از ماشین آلات مجهز به نیرو است. به تصمیم گیری انسان بستگی دارد.از طرف دیگر ، اتوماسیون با استفاده از دستورات منطقی برنامه نویسی و ماشین های قدرتمند جایگزین درگیری انسان می شود.

 • اتوماسیون صنعتی جایگزین رایانه و ماشین آلات به جای تفکر انسان است. کلمه اتوماسیون به معنای ” خود دیکته کردن ” یا ” مکانیزمی است که به خودی خود حرکت می کند ” است. از کلمات یونانی Auto و Matos گرفته شده است که در آن AUto به معنای خود است در حالی که Matos به معنی حرکت است .به طور خلاصه ، اتوماسیون صنعتی را می توان استفاده از فن آوری های مجموعه ای و دستگاه های کنترل خودکار دانست.

 

 

 

اتوماسیون صنعتی در ازمایشگاه

 

_ مزایای استفاده از اتوماسیون صنعتی:

 • کیفیت بهبود یافته : سیستم های کاری خودکار معمولاً کمتر متغیر می شوند. نسبت به اپراتورهای انسانی کمتر در معرض خطا هستند. دقتی که توسط اتوماسیون صنعتی منجر به سازگاری بالاتر در طول فرایند تولید می شود ؛ در نهایت محصولات با کیفیت بالاتر ارائه می شود.

 

 • کارایی و توان عملیاتی بالاتر : ربات ها می توانند ۲۴ ساعت در روز و ۷ روز در هفته و  سریع تر از اپراتورهای انسانی کار می کنند. علاوه بر این ، اتوماسیون صنعتی انعطاف پذیری برای تنظیم سیستم کار را فراهم می کند. به عنوان مثال ، اگر سیستم کار نیاز به بهینه سازی برای محصول جدید داشته باشد ، سیستم خودکار می تواند دوباره به صورت آفلاین برنامه ریزی کند .

 

 • هزینه های پایین تر : استفاده از ربات ها به راحتی هزینه کمتری نسبت به اپراتورهای انسانی دارد. پس از پرداخت هزینه اولیه یک ربات ، تنها هزینه های نگهداری و انرژی مورد نیاز در حین کار مطرح است. با گذشت زمان ، صرفه جویی در هزینه در مقایسه با حقوق و مزایای اپراتور خیلی مورد اهمیت قرار می گیرد. علاوه بر این ، ربات ها فرآیند را بهینه می کنند و کیفیت را بهبود می بخشند. در نتیجه زباله کمتری ایجاد می شود.

 

 • سرعت بهبود یافته به بازار: اتوماسیون صنعتی خط تولید کارآمدتری را فراهم می کند که زمان تولید محصول را کاهش می دهد . در بعضی موارد ، به جای برون سپاری نیرو ، محصولی محکم برای حفظ تولید است.

 

 • ایمنی بهتر : افزایش ایمنی اپراتور یکی از بزرگترین مزایای اتوماسیون صنعتی است. زیرا اپراتورها دیگر نیازی به انجام کارهای خطرناک مانند کار با مواد شیمیایی، برداشتن اجسام سنگین ، انجام کارهایی با تکرار ندارند. حرکت و جنبش کارها توسط ربات ها و سایر راه حل های اتوماسیون باعث احساس ایمنی بهتری می شود.

 

 

 

 

اتوماسیون صنعتی در آزمایشگاه ها

 

_ انواع اتوماسیون صنعتی:

 

 1. اتوماسیون ثابت یا سخت: این نوع اتوماسیون برای انجام عملیات ثابت و تکراری به منظور دستیابی به نرخ تولید بالا استفاده می شود.  از تجهیزات ویژه یا اختصاصی برای اتوماتیک سازی عملیات مونتاژ یا پردازش توالی ثابت استفاده می شود.در ارائه تنوع محصول انعطاف پذیر نیست ، اما با نرخ تولید بالاتر ، کارایی را افزایش می دهد.
 2. اتوماسیون قابل برنامه ریزی:

  در این اتوماسیون ، یک کلاس خاص از محصول تغییر می کند. برای فرآیند تولید دسته ای که حجم محصول از متوسط ​​تا زیاد قابل تغییر هست ، مناسب می باشد.  نمونه هایی از این سیستم اتوماسیون ماشین آلات کنترل عددی ، کارخانه های کاغذ سازی ، کارخانه های نورد فولاد ، روبات های صنعتی و … هستند.

 3. اتوماسیون انعطاف پذیر یا نرم:

  این سیستم اتوماسیون تجهیزات کنترل خودکار را فراهم می کند که انعطاف پذیری زیادی در طراحی محصول دارد. این تغییرات را می توان از طریق دستوراتی که به صورت کد توسط عملگرهای انسانی داده می شود ، به سرعت انجام داد. برخی از نمونه های این سیستم اتوماسیون : وسایل نقلیه هدایت شده اتوماتیک ، اتومبیل و ماشین آلات چند منظوره CNC هستند.

 

این مطلب در دسته‌بندی نشده. بوکمارک شد لینک ثابت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت در واتس اپ
ارتباط با واتس اپ
مقیاس تجهیز آذربایجان
سلام
چطوری میتونم کمکتون کنم؟